Önceki yazının devamı bu. Plansız programsız dalıyorum soruya. 🏊


Bu soruya tam olarak ne cevap verilir bilemiyorum çünkü direnç denilen şey en nihayetinde içseldir. Nerede hissettiğimi söylemem gerekirse beynimde mi demeliyim? Amigdala? 🤔 (Fiziksel bir konum sormadığını elbette ki biliyorum.)

Yenilik güzeldir, heyecan vericidir ama aynı zamanda korkutucudur da. Kişi kendi konfor alanından çıkması gerektiğinde savunma mekanizması olarak içsel bir direnç ile karşılaşır haliyle. Sinirler gerilir, sıkıntı basar, gözde büyür, tembellik çöker… İşte direnci burada hissediyorum; iyi kötü çalışıyorsa hiç kurcalamam. (if it ain’t broke, don’t fix it)

Bir alışkanlığı bırakmak, daha sağlıklı / mantıklı bir alışkanlık edinmek ya da daha önce hiç yapmadığın bir şeye atılmak kolay değil. Minik adımlarla başlamak, bunu uzun vadede bir alışkanlığa dönüştürmek ve bir yandan da eski alışkanlıklardan uzaklaşmak gerekiyor. Ama bunlar yorucu! Ve kendimle inatlaşırmışçasına kötü alışkanlıklarıma yenisini eklemekten de hiç çekinmiyorum. Çünkü sağlıklı olan her şeyin tadı kötü, yararlı olan her alışkanlık da yorucu.

Burada suçun bir kısmını yine pandemiye atacağım çünkü kendimle ilgili sevdiğim kitap okuma alışkanlığımı bile bu dönemde kaybettim. Evet, okuyamıyorum. (Günlük olarak internette yaptığım okumaları kitap okumaktan sayamıyorum.) Bir çok şeyin keyif vermemeye başladığı gibi o da keyif vermiyor. Sık sık bir şeyler okuyayım diye kendimi zorluyorum. İngilizceme üç beş faydası olsun diye hepi topu 171 sayfa olan The Decision Book’u okumaya çalışıyorum ama üzerinden günler geçti daha yarısındayım (kitap da fena değil hani). Acaba İngiliççe ve bir hikayesi yok diye mi sarmıyor deyip bir kaç Türkçe roman / hikaye elime alıyorum; yok, yine olmuyor. Ama olacak kitaplar da elimden giderse neyim kalır…

Pandemi kısmı tamamen umutlarımın tükenmeye başlamasıyla alakalı gerçi; işsizlik, atanamama, sosyalleşememe, dört duvar arasına sıkışma…

Diğer kısımsa her zamanki gibi konfor alanımdan çıkamamam sorunu. Yani içimde. 400’ü verdik KDV? O da içinde.

Şunun farkındayım ki hayatta istediğin şeyi elde etmek istiyorsan konfor alanından çıkmalı, içsel direncin üstesinden gelmelisin.

Bunları yapmak elde etmeni sağlayacak mı? Kesin değil. Bunları yapmamak elde etmeni sağlayacak mı? Kesinlikle hayır!